2011 m. spalio 13 d., ketvirtadienis

Saulėgrąža Helianthus

Kieme užaugo saulėgrąža :)
Nuo senų laikų žmonės garbino saulę – gyvybės ir džiaugsmo šaltinį Žemėje. Galime pasidžiaugti, kad gamta padovanojo mums šios žvaigždės atvaizdą gėlės pavidalu – saulėgrąžą. Lotyniškas šio augalo pavadinimas Helianthus kilęs iš graikų kalbos žodžių: helios – saulė, anthos – žiedai.

Šiek tiek apie saulėgrąžos kilmę

Saulėgrąžos tėvynė – Šiaurės Amerika. Anot legendos, šią, saulę simbolizuojančią  gėlę indėnams padovanoję dievai, todėl indėnų gentims saulėgrąža buvusi šventu simboliu. XVI amžiuje ispanai saulėgrąžas atvežė į Europą. Čia jos ilgą laiką buvo auginamos kaip dekoratyviniai augalai ir tik vėliau jų sėklos imtos naudoti maistui.

Spausti aliejų iš saulėgrąžų sėklų pirmieji pradėjo anglai, tačiau iš pradžių jis buvo naudojamas ne maisto, o audinių pramonėje. Kai saulėgrąžų auginimas Europoje tapo žemės ūkio dalimi, jų sėklos vėl buvo nuvežtos į Ameriką, kadangi čia, nykstant indėnų gentims, jos taip pat buvo tapusios retenybe.

Saulėgrąžos judėjimas paskui saulę

Ar žinote, kad saulėgrąžos galvelė sukasi paskui saulę visos šviesios dienos tekmėje? Šis faktas turi mokslinį paaiškinimą. Saulėgrąžos stiebe yra fitohormonas auksinas. Kadangi saulėgrąžų aukštis gali siekti iki 5 metrų, ta stiebo dalis, kuri negauna pakankamai šviesos, kaupia savyje auksiną, dėl ko saulėgrąža ir juda paskui saulę. Kada saulėgrąžos augimas baigiasi, žiedas nebejuda paskui saulę ir likusį laiką išlieka pasisukęs į rytus.

Menininkų mūzos
Saulėgrąžai patekus į Europą, ji buvo auginama kaip dekoratyvinis augalas. Karaliumi saule vadinamas Liudvikas XIV buvo sužavėtas šio augalo. Europiečiai siuvinėjo šias gėles audekluose, drožė iš medžio, liejo iš metalo. Oskaras Vaildas saulėgrąžą vadino estetinio judesio simboliu. Šios gėlės švyti paveiksle, laikomame vienu geriausiu Vincento Van Gogo darbu. Jos įkvepė ir kitus dailininkus: Mone, Gliką, Gogeną, Nodje – visi jie su meile savo drobėse tapė saulėgrąžas. Ir mūsų laikais saulėgrąžos – dažnas dailės ir fotografijos objektas.
Saulėgrąžos – grožio ir naudos derinys

Saulėgrąžų sėklose daug kalcio, proteinų. Šių augalų aliejus – bene labiausiai paplitęs, vertinamas kaip nebrangus ir turtingas riebiųjų rūgščių. Saulėgrąža gali būti puikiu orientyru keliautojams, kadangi net apniukusiu oru jos kepurėlė rodo, kur šiuo metu yra saulė. Saulėgrąžos – itin medingi augalai. Iš vieno jų hektaro bitės surenka apie 50 kg medaus. Manoma, kad saulėgrąža teigiamai veikia namų atmosferą, jei  pamerkiama vazoje. Šis augalas simbolizuoja šilumą ir ilgaamžiškumą.
Alvilė Rimaitė

Komentarų nėra:

Rašyti komentarą