2011 m. balandžio 12 d., antradienis

Lietuviška orchidėja


Lietuvoje smulkiažiedė gegužraibė į saugomų augalų sąrašą įrašyta 1962 m., o 1992 m. ji įtraukta į Lietuvos raudonąją knygą ir priskirta prie grėsmingos būklės rūšių kategorijos.
Smulkiažiedė gegužraibė yra Lietuvoje rečiausia gegužraibės genties rūšis.
Anksčiau dauguma populiacijų telkėsi šiaurės vakarinėje Lietuvos dalyje. Pietrytinėje šalies dalyje pavienių populiacijų yra Varėnos rajone ir Elektrėnų savivaldybėje. Anksčiau smulkiažiedė gegužraibė buvo gerokai dažnesnė ir plačiau paplitusi nei dabar. Dauguma anksčiau aptiktų populiacijų tikriausiai sunykusios, o kai kurios yra grėsmingos būklės, nes jas sudaro tik pavieniai individai.
Smulkiažiedės gegužraibės, palyginti su kitomis gegužraibėmis, vystosi labai lėtai. Iš sėklų sudygę daigai pirmą kartą tikrąjį lapą gali išauginti tik dešimtaisiais augimo metais. Manoma, kad smulkiažiedės gegužraibės daigo stadija tęsiasi ilgiausiai iš visų gegužraibinių šeimos augalų. Daigai mikorizę dažniausiai sudaro su Rizoctonia genties grybais ir vystosi po žeme. Jie, kitaip negu visų kitų gegužraibinių, išaugina belapį šakniastiebį, bet šakniagumbio nesudaro. Šakniagumbis išauga tik tada, kai augalas išleidžia pirmus tikruosius lapus. Dauginasi sėklomis, rečiau - vegetatyviškai, kai užaugina daugiau nei vieną naują šakniagumbį. Manoma, kad individai subręsta ir pirmą kartą pražysta 13 - 16 gyvenimo metais, tačiau užregistruota retų atvejų, kai augalai pražysta 3 gyvenimo metais.
Smulkiažiedės gegužraibės yra šviesamėgiai augalai, todėl įsikuria gerai apšviestuose, šiltuose šlaituose, sausose ar vidutinio drėgnumo pievose. Lietuvoje jos pradeda žydėti liepos pradžioje ar vėliau. Lapus smulkiažiedės gegužraibės išleidžia rudenį ir žiemoja su lapais.
Smulkiažiedės gegužraibės labai jautrios trąšoms ir herbicidams. Lietuvoje kai kurios šios rūšies augalų populiacijos išnyko sukultūrinus arba suarus upių slėnių pievas, buveinėms apaugus krūmais arba jas užsodinus medžiais.
http://ekologija.blogas.lt/prie-brazuoles-prazydo-smulkiaziedes-geguzraibes-orchis-ustulata-4816.html

Komentarų nėra:

Rašyti komentarą